logo

Czechy. Pomoc dla prywatnych lasów

Ministerstwo Rolnictwa Republiki Czeskiej wypłaci rekompensaty prywatnym właścicielom lasów poszkodowanym przez plagę kornika drukarza.


W sumie na rekompensaty dla prywatnych lasów przeznaczono 4 mld koron. Kwota, o którą wnioskowali właściciele była wyższa, wyniosła 5,3 mld koron, stąd podjęto decyzję o obniżeniu wszystkich wypłat o około 25 proc.

– Wszystkie wnioski otrzymane od niepaństwowych właścicieli lasów zostaną zmniejszone o taki sam procent, aby dotrzeć do wszystkich wnioskodawców – poinformował Vojtěch Bílý, rzecznik prasowy Ministerstwa Rolnictwa.

Wnioski można było składać do 22 września br. Wypłata składek niepaństwowym właścicielom lasów rozpocznie się w IV kwartale 2020 roku.

W tym roku po raz pierwszy umożliwiono ubieganie się o rekompensaty podmiotom państwowym. Mogły one składać wnioski o wsparcie w okresie od 24 sierpnia do 16 października 2020 r. Pieniądze mają zostać przeznaczone przede wszystkim na zalesianie.


Według danych Czeskiego Urzędu Statystycznego w ubiegłym roku w Czechach pozyskano 32,6 mln metrów sześciennych drewna bez kory, co było rekordem.
Prawie całą wycinkę stanowiło pozyskanie przygodne (95,0 %), które polega głównie na pozyskaniu drewna z drzew zaatakowanych przez korniki.


Źródło: Silvarium.cz

 

Dodano 19:42 26-10-2020